مرقع نفیس هندوایرانی رونمایی، نقد و بررسی می‌شود

مرقع نفیس هندوایرانی رونمایی، نقد و بررسی می‌شود دیدگاهتان را بنویسید

مرقع نفیس هندوایرانی، یکی از مرقعات و هم‌آفرینی‌های ارزشمند ایران و هند، به همت پژوهشکده هنر در فرهنگستان هنر رونمایی و نقد و بررسی می‌شود.

 

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، این فرهنگستان به‌منظور بازنشر نسخ نفیس هنری، اقدام به انتشار مرقعات ارزشمند تاریخ هنر ایران اسلامی کرده است. مرقع هندوایرانی یکی از هم‌آفرینی‌های هنری ارزشمند هنرمندان ایران و هند است که انتشارات فرهنگستان هنر، با همکاری مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، به‌صورتی آراسته و نفیس منتشر کرده و در دسترس علاقه‌مندان نهاده است.

در مراسم رونمایی و نقد و بررسی این اثر فاخر، بهمن نامورمطلق (رئیس فرهنگستان هنر)، آفرین امامی (مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان)، محمدحسن سمسار و نیز رایزن فرهنگی هند در ایران سخنرانی می‌کنند و از مرقع هندوایرانی رونمایی می‌شود.

همچنین در این برنامه، هنرمندانی از ایران به اجرای موسیقی مقامی خواهند پرداخت و نمایشگاهی از آثار مرقع هندی در ایران برپا می‌شود.در بخش سخنرانی‌های علمی این مراسم، فیلمی از سخنرانی پروفسور نزهت کظمی پخش خواهد شد و مهدی حسینی با موضوع «نقش “ت” در شکل‌گیری مرقعات»، علیرضا هاشمی‌نژاد با موضوع «بررسی خوش‌نویسی در مرقع هندوایرانی»، فریبا افکاری با موضوع «مرقع هندوایرانی و ارزش‌های نسخه‌شناسی آن» و کفایت کوشا با موضوع «بررسی مرقع هندوایرانی» سخنرانی خواهند کرد.

رونمایی و نقد و بررسی مرقع نفیس هندوایرانی یک‌شنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲، ساعت ۱۴ تا ۱۸، در تالار ایرانِ فرهنگستان هنر، به نشانی، خیابان ولیعصر، قبل از تقاطع خیابان طالقانی، پلاک ۱۵۵۲، طبقه همکف، برگزار می‌شود.

حضور برای علاقه‌مندان آزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *